Jak stosować Solar Flux?
Sprawdź jak stosować Solar Flux. Zgodnie z instrukcją producenta, topnik należy wymieszać z alkoholem (np.: metanolem). Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki w siedmiu prostych krokach.
1. Usuń zanieczyszczenia
Solar Flux usunie zanieczyszczenia i tlenki, natomiast tłuszcz należy oczyścić wcześniej rozpuszczalnikiem lub odtłuszczaczem.
2. Zmieszaj Solar Flux z alkoholem (preferowany metanol)
Odmierz odpowiednią ilość proszku Solar Flux (na jeden dzień pracy); szczelnie zamknij pojemnik Solar Flux. Następnie dodaj alkohol – najlepiej metanol – tak, aby powstała rzadka pasta o konsystencji gęstej śmietanki. (Jeśli metanol jest niedostępny, preferowane są czyste alkohole, które nie zawierają innych składników ani dodatków.)
3. Odczekaj, aż mieszanina odstanie
Odczekaj kilka minut, aż pomiędzy Solar Flux, a alkoholem zajdzie reakcja chemiczna. Jeśli mieszanina zgęstnieje w trakcie pracy, należy dodać alkoholu, aby zachować konsystencję.
4. Nałóż Solar Flux na złącze
Cienka warstwa Solar Flux pomiędzy krawędziami złącza zapobiegnie tworzeniu się i wtrącaniu tlenków wytwarzanych przez spoiny sczepne. Nakładać za pomocą pędzla, wałka lub sztyftu. Sczepianie lub spawanie można rozpocząć natychmiast po nałożeniu topnika.
5. Nałóż Solar Flux na tylną stronę elementu
Gładka, równa warstwa Solar Flux zabezpieczy tylną stronę przed utlenianiem, zapewniając odpowiednią penetrację i łatwiejsze spawanie. (W przypadku spawania acetylenowo-tlenowego nadstopów o wysokiej zawartości niklu nałóż Solar Flux typu I zarówno na przednią, jak i tylną stronę.) Przed wykonaniem pierwszego przejścia na złączach ukośnych, które muszą być spawane z obu stron, nałóż Solar Flux na przeciwną stronę; później po prostu oczyść szczotką szew przed wykonaniem drugiej spoiny.
6. Spawaj
7. Usuń pozostałości
Po spawaniu Solar Flux jest chemicznie obojętny. Cienka, przypominająca szkło pozostałość przylega trwale do metalu i nie trzeba jej usuwać, z wyjątkiem
a) sytuacji, w których istnieje ryzyko skażenia w wyniku kontaktu z żywnością lub napojami;
b) gdy części spawane będą pracować w temperaturach powyżej 540 °C w atmosferze utleniającej;
c) gdy względy estetyczne lub dopasowanie współpracujących części wymagają czystej powierzchni spoiny.
W przypadkach, gdy konieczne jest ich usunięcie, pozostałości topnika usuwa się najczęściej poprzez szlifowanie lub piaskowanie. Jeśli nie jest to możliwe lub gdy części są cienkie lub mogą ulec uszkodzenia w wyniku takich metod, można zastosować kąpiel trawiącą.
Film publikujemy dzięki uprzejmości Michała Kotyny.