Dlaczego warto używać Solar Flux?
Dlaczego warto używać Solar Flux? Dlatego, że podczas spawania stali nierdzewnej, wysokostopowej stali chromowej lub chromoniklowej, gaz osłonowy albo otulina elektrody chronią tylko przód spoiny.
Problem
Podczas spawania stali nierdzewnej lub jednego ze stopów o wysokiej zawartości niklu (Inconel, Monel itp.), gaz osłonowy lub otulina w elektrodzie chroni tylko przód spoiny. W tej sytuacji musisz użyć czegoś z tyłu spoiny. Jest to konieczne, aby zapobiec przedostawaniu się tlenu, pozbyć się tlenków i rozproszyć ciepło. Można to osiągnąć np.: przez ochronę spoiny gazem obojętnym (m.in. argonem). My natomiast zalecamy użycie Solar Flux. Oczywiście brak zabezpieczenia grani spoiny jedną lub drugą metodą spowoduje powstanie porowatej spoiny i przepalenie. W efekcie czego spoina nie przejdzie badań.
Rozwiązanie
Solar Flux chroni grań spoiny, powstrzymuje dopływ tlenu, rozprasza ciepło i niepożądane tlenki. W rezultacie pomaga uzyskać złącze o najwyższej rentgenowskiej jakości. To rozwiązanie jest często stosowane jako alternatywa do zabezpieczania grani gazem obojętnym. Bez wątpienia jest to łatwiejsze, szybsze, prostsze i tańsze w użyciu. Ponad to zapewnia wykonanie spoiny o tej samej doskonałej jakości.
Typowe problemy podczas spawania
1. Wysoka temperatura = tlenki
Wysokie temperatury powstałe w procesie spawania prowadzą do tworzenia się związków chemicznych zwanych tlenkami, co prowadzi do zanieczyszczenia złącza spawanego.
2. Wtrącenia = porowatość
Tlenki i brud zawarte w spoinie powodują koncentrację naprężeń. Podczas chłodzenia często tworzą się kieszenie i dziurki. Często tak zanieczyszczają część spoiny, że widoczna jest porowatość i osłabienie
3. Słaba penetracja = słabe spoiny
Wielu spawaczy, próbując uniknąć utleniania lub przepalenia, stwierdza, że osiągnięto niewystarczającą penetrację. Spoiny tego rodzaju są oczywiście słabe, a ponowna obróbka często staje się droższa niż oryginalne spawanie.
4. Niekontrolowane ciepło = przepalenie
Chwilowe nagrzanie miejscowego obszaru często powoduje „wybicie dziury” w spoinie, całkowicie penetrując i przepalając stal. Przerwa w trakcie ściegu spawalniczego w celu wypłukania tlenków jest najczęstszą przyczyną przepaleń.
5. Więcej ciepła = więcej tlenków
Stale stopowe mają tendencję do tworzenia ogniotrwałych tlenków podczas spawania, które zwykle topią się w temperaturach wyższych niż sama stal. Zastosowanie dodatkowego ciepła poprzez przerwę w procesie spawania nie spowoduje wypłynięcia tlenków, ale raczej spowoduje wytworzenie ich większej ilości i przepalenie.
6. Nierówne nagrzewanie = pękanie
Przerwa w ściegu spawalniczym w celu wypłynięcia tlenków powoduje nierównomierne nagrzewanie, które powoduje miejscowe naprężenia skutkujące odkształceniami lub wypaczeniami. Ze względu na naprężenia szczątkowe takie spoiny mogą pękać podczas późniejszej obsługi lub obróbki.
7. Szorstkie spoiny = więcej szlifowania
Operatorzy, którzy mają problemy z utlenianiem i wtrąceniami tlenków, nie mogą wykonać gładkich spoin na dolnej powierzchni złącza, a górnej powierzchni często brakuje jednolitości i równości. Wykańczanie zgrubnych spoin jest kosztowne zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy.